P    O    E    Z    I
retour poésie
Linda Maria Baros

Linda Maria Baros u lind nė Bukuresht mė 1981.
Banon qysh moti nė Paris.
Ka botuar nė gjuhėn rumune dy vėllim vargjesh dhe dy pjesė teatrale. I janė botuar nė gjuhėn frenge, nė editurėn Cheyne, tre vėllime tjera poetike:
Le Livre de signes et d’ombres (Libri i shenjave dhe hijeve, 2004), i dekoruar me Ēmimin pėr Vokacion Poetik, La Maison en lames de rasoir (Shtėpia prej zhiletave, 2007), qė ka fituar Ēmimin Apollinaire, njė ēmim prestigjioz, i konsideruar si shpėrblimi mė i rėndėsishėm pėr poezi frenge, si dhe L’Autoroute A4 et autres počmes (Autostrada A4 dhe poema tjera, 2009).

Ka pėrkthyer nė rumanisht apo frėngjisht mbi dyzet libra. Mė 2008 ka krijuar bibliotekėn ZOOM (125 autorė tė pėrkthyer dhe botuar), qė pėrfshin njė pjesė nga pėrkthimet e saj:
www.primavarapoetilor.ro/zoom.html

Linda Maria Baros ėshtė doktor nė letėrsi nė Universitetin e Sorbonės dhe autore e disa vėllimeve me studime kritike nė gjuhėn franceze.

Nė Rumani ėshtė inisiatorja dhe organizatorja e Festivalit Primavara Poetilor/ Le Printemps des Počtes (Pranvera e Poetėve), dhe drejtoresha e revistės VERSUs/m.
Nė Paris ėshtė ndihmės/sekretaresha e Shoqatės sė Pėrkthyesve tė Ltėrsisė Rumune dhe ndihmės/sekretaresha e pėrgjithshme e Plejadės sė Re
.  
Site ofiēial : www.lindamariabaros.fr

http://sq.wikipedia.org/wiki/Linda_Maria_Baros
Linda Maria Baros
(Rumani / Francė)
KĖMISHA PREJ KEVLARI


E vesh gjatė kohė kėmishėn e mureve
Ashtu siē e kanė veshur tė tjerėt kėmishėn e vdekjes.

Po. E ngjesh pėr ēdo ditė shpatullave kėmishėn e mureve,
Qenj tė mėdhenj tė tendave me hije.

Oh, muret, muret - miqėsi, armiqėsi,
Vonesė e butė, xhepat e tyre tė grisur,
Noēkat e tyre tė holla prej pele, manaferrishtja,
Pompa qė i ujit me damarė
Nga stėrfundi i zemrės sate,
Si nga njė gyp prej flame,
Ikjet qė ua tundnin flokėt nė erė,
Shputat mbit ė cilat i lėnin gjurmat e rėnda,
Duart e vogla prej homunculusit tė degdisur
Me tė cilat tė shtrėngoj nė krahėror
Dhe ta shpėrlaj me sapun nyjen e litarit,
Gjithmonė tė pandryshueshėm, gjithmonė pranė,
Me tymonin e lodhur, thuajse tashmė tė ka zėnė gjumi,
Diku, nėn dhe;
Kėndojnė nga kambanat e iluzioneve;
Tringėllimėn e tyre - tė dridhshme,
Si e njė gypi pisqolete tė krisur nė dhėmbė.

Zgjohesh nė mėngjez dhe vesh kėmishėn e mureve.
Bie natėn dhe vesh kėmishėn e ėmbėl tė mureve.
NĖ MURIN E VDEKJES

Autostrada duket njė peep-show,
        Nė tė cilėn ėndėrrojnė, tė alivanosur, motociklistėt.

Ndėrsa brigjeve tė saj presin vashat,
                                      si do lypėse.
        Ato rrinė me ato kaēketat e tyre
                                tė vogla - tė imta,
                                tė lėkurės,
                                tė shtrira
       sa t’u kėrcejnė pėrbrenda motociklistėt
       dhe tė vėrtiten atje marrėzisht,
                                 si nė murin e vdekjes.
RRUGĖS ANĖSORE

Vetėm vashat e kartierit dalin nė rrugė tė madhe,
           Ta thash kėtė,
           Duke pėshtyrė mureve
                    Monedha tė gjata prej sperme.

Mos i qaj nga mėshira, nga mllefi, te ty nė mansardė.
Ti nuk mund tė shikohesh nė shpirtin e tyre,
           Ngase e kanė fshehur mes kėmbėsh gojėn e ēelsit.

Vashat e kartierit
          Hidhen nga retė me ēengelin nėl dorė.
          Buzėqeshja nuk u hapet.
          Do tė ishte si njė himen i qepur nė vend
                       Nga zemėrgjerėsia e dhunuesve.
Q. H. S.
(Zona e sigurisė maksimale)


Ka ditė nė tė cilat do tė doje tė gjesh njė vend
          Nė brigjet e dritares, tė endesh qetė.
          Me sytė mbyllur, si mbi njė urė hipnotike,
                 Si brigjeve tė njė heshtjeje tė thellė.
(Prej poshtė, tė shikon vetėm zbrazėtia, lartėsia e saj.)

Njėsoj sikur tė ishte dikush tjetėr,
Me kėmbėt e lėshuara deri mė gjunjė
Nė njė heshtje tė thellė,
          Dikush do tė endej i qetė andejpari.
Vetėm njė ēast
Ngase ajri i ngjeshur nė dritare tė shtyn mėnjanė,
Si nė burgjet e sigurisė maksimale.

Dhe dhoma tė rithith nė tė.


poetry in albanian / albanische / poésie en albanaise poesia in albanese / albanesa / shqip
FONDI KRYESOR I FJALĖVE

Nėse nuk ma shėnon pėr ēdo ditė emrin,
Oh, e shtangur nė mengenen e frazave tė qoftė dora!
E mbėrthyer ma darė goja me tė cilėn shkarravit fjalėt atje !
E kamxhikosur fjala qė ēel kurthe ujqėrish
Mes teje dhe nesh !

Dhe tė pashėrruara pėrjetė tė qofshin plagėt.
Qė i lan nė lotėt e mi
                       Tė prura nė qytet me thasė !
Dhe pėrjetė fytyra e ndotur nė dritare tė qoftė,
Nėse nuk ma shkarravit pėr ēdo ditė
        Emrin nė bidonin e dashurisė!

Oh, nėse nuk ma shkruan emrin nė gjumė,
Me shkronja tė ėmbla, tė buta, si nė fillim,
          Atėherė do tė ta qepi mė nė fund nė buzė,
                        Thellė, pėrjetė, me catgut!


                                                                   Baki Ymeri
Site ofiēial Linda Maria Baros
albanais - shqip - poezi - pėrkthime - bashkėpunime - antologji - festivale internacionale
foto Jan H. Mysjkin
.page suivante


POEMES
... počmes de Linda
voir
POEME
Prix Apollinaire
pages spéciales
La Maison en lames de rasoir
L'Autoroute A4 et autres počmes
Le Livre de signes et d’ombres
Poésie de langue franēaise. 144 auteurs
Anthologie - traduction
Linda Maria Baros
accueil
biobibliographie
actualité
POESIE
.... počmes de Linda
pages critiques
théātre
traductions
bibliothčque ZOOM
colloques & congrčs
projets
direction artistique
versus/m
références critiques
Universitaria
photos
contact & liens
plan du site